Jak se pozná dobrý lektor?

Dobrý lektor cizího jazyka se vyznačuje, dle mého soudu, určitými znaky. Co odlišuje dobrého, výborného, průměrného nebo dokonce velmi špatného lektora cizího jazyka? Každý na to může mít svůj názor. Toto je ten můj.

Mnohé jazykové školy vyžadují od lektorů, kterým by mohly případně nabídnout práci, přesně stanovený seznam požadavků. Například pedagogické vzdělání, jazykový certifikát té a té úrovně apod. Chápu.

Spousta takových požadavků je opodstatněných, mají svůj smysl a do určité míry cosi dokazují či naznačují. Není čas ztrácet čas s někým, kdo nemá ten a ten papír, že?  Nicméně nejsou samospásné a nelze se na ně vždy spolehnout.

Na obhajobu takových certifikátů musím ale, na druhou stranu, říci, že jsem majitelkou také několika z nich a mají svůj význam. Především pro samotného držitele. Musel totiž vynaložit poměrně dost velké úsilí, energie, času i peněz, aby je získal. Ideálně, co se naučil, umí i použít.

narodili jste se jako lektor?

Ve své praxi jsem se zájemci o práci lektora cizího jazyka vedla desítky vstupních pohovorů každý rok a podobný počet zkušebních hodin a observací. Tato praxe mě naučila rozpoznat dobrého lektora po pěti minutách, co otevře pusu. Přečetla jsem stovky životopisů ročně, poznala různě vysokou míru sebevědomí daných lektorů.

Na zkušebních hodinách mnohých z nich jsem nevěřila té propasti mezi předloženým životopisem a tím, co z lektora před tabulí, s prominutím, lezlo. To vše mě dost naučilo a upevnilo mě v přesvědčení, že dobrého lektora jazyků nedělá seznam škol, školení, konferencí ani zkoušek, ba ani délka pobytu v zahraničí.

Kdo má nejdelší seznam…?!

Jeden lektor s nejdelším výčtem škol a dalších kvalifikačních předpokladů, které jsem na třech Áčtyřkách v životě viděla, mi mimořádně utkvěl. Nevěřila jsem svým očím a uším, když prvních třicet minut zkušební hodiny strávil stojíc u okna, mluvíc ven z okna a to velmi rychle a poměrně nesrozumitelně. Ačkoli měl k dispozici kvasi studenty, na kterých měl ukázat , co umí, tak je v hodině evidentně vůbec nepotřeboval.

Zažila jsem i pohovor, kde lektorka mluvila tak tiše, že poté, co jsem se jít potřicáté musela zeptat, co říkala, tak jsem to vzdala a nechala jí kuňkat s tím, že se po jejím tichém opusu rozloučíme.

…a Vy jste lektor?

Viděla jsem mnoho absolventů pedagogických fakult, oboru učitelství, kteří by udělali nejlépe, kdyby se šli živit něčím jiným. Nejenom že neměli na takovou práci předpoklady, o kterých se zmíním níže, ale VŮBEC je to nebavilo. Jedna lemra vedle druhé.

Raději jsem raději zapudila představu, že takový člověk po neúspěchu v komerční sféře, bude zcela určitě přijat jako učitel angličtiny na nějaké základní škole. Tam jde totiž jen o ten papír s razítkem (o tom někdy příště).

narodili jste se jako lektor?

Naopak v lektorce zcela bez zkušeností s miniaturních sívíčkem, minimem zkušeností, jedním certifikátem B1 jsem okamžitě poznala komunikativní a skvělou lektorku angličtiny, kterou se pak v dalších letech ukázala. A stále učí a stále má plno.

Lektor to tedy buď v sobě má od přírody nebo ne?

 Ano i ne. Mnoho se lze totiž naučit určitě praxí. Dá se hodinami a hodinami před studenty naučit se s nimi správně komunikovat, být jim psychologem i vrbou, dokázat být asertivní, pokud student řekne, že toto cvičení dělat nebude nebo je lehce protivný, pohotově reagovat, nechat si pro sebe svůj názor na politiku apod.

Cítit se v hodinách jako doma a zvládnout i neobvyklé situace vyžaduje čas a ochotu vydržet. To vše lze. Nicméně, určité předpoklady tzv. od přírody mít musíte, aby bylo na čem stavět. Výborný lektor se od průměrného liší také tím, že VŽDY rád svoje studenty vidí, VŽDY se usmívá, má pochopení, trpělivost, empatii a prostě a jednoduše má svou práci rád a baví ho.

narodili jste se jako lektor

Jednou jsem měla na pohovoru lektora, který mi tvrdil, že lektoři v soukromém sektoru mohou učit jen odpoledne a večer, protože ráno a dopoledne hodiny jazyků v komerční sféře prostě nejsou. Omyl. Také jsem měla své první hodiny v pozdním odpoledni a večer. Ale již léta mám rozvrh zcela plný od 7 hod ráno a pokud bych kývla na vše, co se na mě valí, učila bych 48 hodin denně.

K jedné z oblíbených restaurací naší rodiny na okraji zapadlé vesničky jedete poslední dva kilometry téměř po polní cestě a stojí v přírodě v podstatě uprostřed ničeho. I tak mají na pár měsíců dopředu plno. Pokud plánujete se tam v létě stavit, zavolejte si na jaře. Takovou sílu má ústní reklama. Ovšem pozor ještě poznámka: aby taková reklama fungovala, musíte být dobří a dělat to rádi.

A to stejné platí pro každou profesi.

Takže buďte lepší, pracujte na sobě a plňte si sny.

Krásný den plný inspirace přeje

Klára❤

Je lektorka a blogerka. V současné době mj. učí angličtinu ve firmách a píše blogové články a texty na web pro komerční subjekty. Věnuje se také dvěma vlastním blogům. Na vlně první republiky je (nejen) o zajímavých projektech a inspirativních lidech, kteří svou prací na kvalitu produktů a poctivost práce doby první republiky navazují. Druhý blog Z deníku paní učitelky čerpá z její dlouholeté praxe lektorky angličtiny a mentorky v oblasti jazykového vzdělávání. Je autorkou jedinečného balíčku konzultací a služeb pro lektory cizích jazyků Chci svoji jazykovku, díky němuž podporuje lektory v práci na jejich projektech jazykových kurzů. Miluje četbu, kavárny, filmy, etiketu, inspirativní osobnosti, Českou republiku a asi tak milión dalších věcí....❤
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.